Výhody a nevýhody minerálnych farieb

Pri výbere farby pre váš domov, obzvlášť pri maľovaní nábytku a stien, je dôležité zvážiť rôzne možnosti, ktoré sú k dispozícii.

Medzi populárne voľby patria tradičné farby na vodnej alebo olejovej báze a v posledných rokoch stále viac získavajú popularitu minerálne farby. Každá z týchto možností má svoje vlastné výhody a nevýhody, ktoré si zaslúžia bližší pohľad.

Výhody minerálnych farieb:

 1. Prírodné zloženie: Minerálne farby sú vytvárané z prírodných minerálnych pigmentov, vápna a iných organických zložiek, čo ich robí prirodzenejšou voľbou v porovnaní s chemicky zloženými tradičnými farbami.

 2. Ekologické hľadisko: S ohľadom na ochranu životného prostredia sa minerálne farby považujú za ekologickejšiu alternatívu, pretože neobsahujú chemické látky, ktoré môžu byť škodlivé pre životné prostredie.

 3. Výborne kryjú: Minerálne farby majú vynikajúcu kryvosť a prenikajú do povrchu dreva, čo umožňuje zvýrazniť jeho prirodzenú textúru.

 4. Dlhodobá trvanlivosť: Ak sú správne aplikované, minerálne farby majú tendenciu byť odolné voči poškriabaniu a opotrebeniu, čo zaisťuje dlhodobú krásu povrchu.

 5. Dýcha s materiálom: Minerálne farby sú priedušné a dovolia nábytku dýchať, čo znamená, že je menej pravdepodobné, že sa na povrchu vytvoria nevzhľadné pukliny alebo bubliny.

 6. Menej silný zápach: Minerálne farby majú väčšinou menej intenzívny zápach oproti tradičným farbám na olejovej báze, čo robí ich aplikáciu menej nepohodlnou.

Nevýhody minerálnych farieb:

 1. Vyššia cena: Jednou z hlavných nevýhod minerálnych farieb je ich vyššia cena v porovnaní s tradičnými farbami na vodnej báze.

 2. Obmedzená farbová paleta: V niektorých prípadoch môže byť výber farieb obmedzený v porovnaní s tradičnými farbami, ktoré ponúkajú širšiu škálu odtieňov.

 3. Dlhší čas schnutia: Minerálne farby majú tendenciu schnúť pomalšie ako tradičné farby na vodnej báze, čo môže predĺžiť čas dokončenia projektu.

 4. Náročnejšia aplikácia: Aplikácia minerálnych farieb môže byť náročnejšia, pretože vyžaduje špecifické postupy a techniky na dosiahnutie požadovaného vzhľadu.

 5. Náchylnosť k vlhkosti: V prípade, že nábytok maľovaný minerálnymi farbami príde do styku s vodou, môže to spôsobiť poškodenie farby a povrchu.

 6. Potreba podkladu: Niektoré minerálne farby vyžadujú primer na zlepšenie priľnavosti farby k povrchu, čo môže predstavovať ďalší krok v procese maľovania.

Celkovo majú minerálne farby mnoho pozitívnych vlastností, ktoré ich robia atraktívnou voľbou pre maľovanie nábytku a stien. Avšak, každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité zvážiť konkrétne potreby a preferencie pri výbere najvhodnejšej farby pre váš projekt.